The Finalists of the LOEWE Craft Prize 2017

26 works have been selected as finalists by the Experts Panel out of more than 3,900 participants.

null

 

Name of finalist: Chiachio & Giannone (Leonardo Chiachio, Daniel Giannone)
Country of entry: Argentina
Name of work: Selva Blanca
Category: Textiles
Materials: Cotton threads rayon wood fabric, jewellery threads

null

 

Name of finalist: Kristina Rothe
Country of entry: Germany
Name of work: Burial object "Steps"
Category: Other
Materials: Handmade paper

null

 

Name of finalist: Celia Pym
Country of entry: United Kingdom
Name of work: Norwegian Sweater, original damaged sweater from Annemor Sundbø's Ragpile Collection
Category: Textiles
Materials: Wool and original damaged sweater

null

Name of finalist: Fátima Tocornal
Country of entry: Spain
Name of work: Dreamers
Category: Jewellery
Materials: Enamel plated nickel silver

null

 

Name of finalist: Brendan Lee Satish Tang
Country of entry: Canada
Name of work: Manga Ormolu Ver. 5.0-s
Category: Ceramics
Materials: Low fire ceramics, glaze, acrylic

null

 

Name of finalist: Helena Schepens
Country of entry: Belgium
Name of work: Ellerbeckia
Category: Metal
Materials: Sterling silver

null

 

Name of finalist: Sangwoo Kim
Country of entry: Republic of Korea
Name of work: Winter
Category: Ceramics
Materials: Stoneware and porcelain

null

 

Name of finalist: David Huycke
Country of entry: Belgium
Name of work: Edge of Chaos
Category: Metal
Materials: Silver

null

 

Name of finalist: Ernst Gamperl
Country of entry: Germany
Name of work: Tree of Life 2
Category: Other
Materials: Oak

null

 

Name of finalist: Zhilong Zheng
Country of entry: China
Name of work: Tree Chair
Category: Furniture
Materials: Wood

null


Name of finalist: Shuji Nakagawa
Country of entry: Japan
Name of work: Big Trays of parquetry
Category: Other
Materials: Wood Japanese cedar

null

 

Name of finalist: Sara Flynn
Country of entry: Ireland
Name of work: Esker Vessel
Category: Ceramics
Materials: Porcelain

null

 

Name of finalist: Yoshiaki Kojiro
Country of entry: Japan
Name of work: Structural Blue
Category: Glass
Materials: Glass powder and copper oxide powder

null

 

Name of finalist: Bae Sejin
Country of entry: Republic of Korea
Name of work: Waiting for Godot 130307-134090
Category: Ceramics
Materials: Clay

null

 

Name of finalist: Lino Tagliapietra
Country of entry: Italy
Name of work: Dinosaur
Category: Glass
Materials: Blown glass Roman multicolor murrini

null

 

Name of finalist: Artesanías Panikua (Antonio, Gabriela and Verónica Cornelio; Bertha Esperanza Villagómez)
Country of entry: Mexico
Name of work: Tata Curiata
Category: Other
Materials: Wheat fiber

null

 

Name of finalist: Heidi Friesen
Country of entry: Canada
Name of work: NeoFolk
Category: Textiles
Materials: Linen cotton hemp silk

null

 

Name of finalist: Anne Low
Country of entry: Canada
Name of work: An Ambitious Pagan I
Category: Textiles
Materials: Madder dyed handwoven linen, coral, black walnut

null

 

Name of finalist: Sylvie Vandenhoucke
Country of entry: Belgium
Name of work: Converging line
Category: Glass
Materials: Pâte de verre glass

null

 

Name of finalist: Adi Toch
Country of entry: United Kingdom
Name of work: Encircling Vessel, Whispering Vessels series
Category: Metal
Materials: Britannia silver contains stainless steel balls

null

 

Name of finalist: Patrícia Domingues
Country of entry: Portugal
Name of work: Many&Deliberated
Category: Jewellery
Materials: Reconstructed lapis lazuli

null

 

Name of finalist: Kim Buck
Country of entry: Denmark
Name of work: Puffed Up series 2011-2016
Category: Jewellery
Materials: 999.9 gold

null

 

Name of finalist: Sona (Sona Rani Roy)
Country of entry: Bangladesh
Name of work: White on White Quilt - Moyur
Category: Textiles
Materials: Cotton fabric

null

 

Name of finalist: Igawa Takeshi
Country of entry: Japan
Name of work: Line and Surface: VI
Category: Lacquer
Materials: Urushi Japanese lacquer, linen urethane form

null

 

Name of finalist: Guillermo Álvarez-Charvel
Country of entry: Mexico
Name of work: Animal Print
Category: Other
Materials: Paper

null

 

Name of finalist: Robert Baines
Country of entry: Australia
Name of work: Steampunk from the Cosmos
Category: Jewellery
Materials: Gold 750